Lea Kmošenová majsterkou Slovenska, na Orave získala aj striebro a tri bronzy

0 125

V Dolnom Kubíne sa počas druhého decembrového víkendu uskutočnili zimné majstrovstvá Slovenskej republiky v plávaní starších žiakov. Svoje medailové želiezka mal na Orave aj Plavecký klub Matador Púchov. S piatimi medailami sa domov vracala Lea Kmošenová, ktorá k striebru a trom bronzom pridala v posledný deň šampionátu aj zlato z krauliarskeho šprintu. Bronz na trati 200 metrov motýlik vybojoval Samuel Jancík.

Na Oravu cestovala päťčlenná výprava Plaveckého klubu Matador Púchov v zostave Mário Hanták, Samuel Jancík, Martin Matušík, Nina Hlúbiková a Lea Kmošenová, pričom do posledne menovanej vkladal klub najväčšie nádeje. Takto pred rokom získala Lea Kmošenová práve v Dolnom Kubíne tri medaily na zimných majstrovstvách Slovenska mladších žiakov. Po postupe o vekovú kategóriu vyššie sa usilovala o medailový zisk dovedna v siedmich štartoch.

Z trojice púchovských chlapcov sa najviac darilo Samuelovi Jancíkovi (vpravo), ktorý získal bronz na 200 metrov motýlik.

V prvý deň šampionátu nastúpila Lea Kmošenová v priebehu troch hodín na tri disciplíny a boli z toho dve bronzové medaily. Naj- prv vo svojej kategórii 13-ročných dievčat absolvovala motýľkarskú stovku, kde vylepšila mesiac starý osobný rekord o takmer dve sekundy. Časom 1:10,20 skončila tretia za Jaroslavou Ďurišovou z Bratislavy a Timeou Kovácsovou z Levíc. O dve hodiny ju čakali polohové preteky na 200 metrov, v ktorých tiež vylepšila svoje osobné maximum o dve sekundy, ale bol z toho len piaty najlepší čas. Už o hodinu si Lea Kmošenová pripísala na svoje konto druhú bronzovú medailu – tentoraz na trati 100 metrov znak. Pretek ovládla domáca Nina Hodoňová, no o striebro zvádzala Lea Kmošenová tuhý boj s Timeou Kovácsovou, ktorá nakoniec dohmatla o 26 stotín sekundy rýchlejšie. Pre Leu bol výsledný čas 1:09,52 vylepšením osobného rekordu o 1,77 sek..

Sobota bola pre v súčasnosti najlepšiu púchovskú plavkyňu predsa len voľnejšia, keďže na ňu čakali iba dve disciplíny. Predpoludním sa postavila na štartovné bloky na trati 100 metrov voľný spôsob a bojovala o titul s Julianou Kratkou z Trnavy. Prvú polovicu trate zvládla lepšie mladá Púchovčanka, keď viedla s náskokom 11 stotín, ale druhú päťdesiatku už lepšie zaplávala Trnavčanka, ktorá zvíťazila s náskokom 74 stotín sekundy pred Leou Kmošenovou, ktorá si svoje osobné maximum vylepšila o deväť stotín.

Popoludní čakala na Leu dvojnásobná krauliarska trať, kde napriek vylepšeniu osobného rekordu na 2:13,71 skončila tesne za medailovými stupňami. Od bronzu ju delilo 54 stotín sekundy.

Prišlo však nedeľné dopoludnie a Lea Kmošenová sa dočkala majstrovského titulu. Najprv rozšírila svoju zbierku bronzových medailí, keď dosiahla tretí najrýchlejší čas v polohových pretekoch na 100 metrov. O hodinu stála na štarte krauliarskeho šprintu na 50 metrov, kde zopakovala svoj osobný rekord 28,18 spred mesiaca a Juliane Kratkej z Trnavy vrátila porážku z predchádzajúceho dňa.

Zo zvyšných štyroch púchovských plavcov sa podarilo do- siahnuť na medailu Samuelovi Jancíkovi na trati 200 metrov motýlik, kde časom 2:29,11 síce zaostal výrazne za svojím osobným rekordom, ale stačilo to na bronzovú medailu v kategórii 14-ročných chlapcov. V tej istej disciplíne skončil Martin Matušík šiesty a rovnako šiesty najlepší čas dosiahol aj Mário Hanták medzi 13-ročnými plavcami. Tesne za medailovými pozíciami skončil Samuel Jancík v polohovke na 400 metrov, kde mu na medailu chýbali necelé tri sekundy.

Dvakrát sa do prvej päťky prepracovala aj Nina Hlúbiková – na trati 200 metrov znak skončila s výrazne vylepšeným osobným rekordom piata a na záver celých majstrovstiev dosiahla na trati 800 metrov voľný spôsob štvrtý najlepší čas v kategórii 13-ročných dievčat. Od cennej medaily ju pritom delili len dve sekundy.