DHZ Nosice nezaháľa ani počas prázdnin

0 111

V prvú augustovú nedeľu tohto leta sa v malebnej obci Kolárovice konalo 5. kolo Stredoslovenskej hasičskej ligy v 60-tkach a zároveň II.ročník Stredoslovenskej hasičskej ligy v 100-kách. Hasiči z Kolárovíc pripravili pre súťažiacich dve dráhy s povrchom z umelej trávy do plynulého kopčeka. Detí sa na súťaž prihlásilo vzhľadom na dovolenkové obdobie veľa, čo potešilo nielen usporiadateľov, ale aj samotné deti, pretože mali ešte väčšiu snahu zabojovať s „konkurenciou“.

Najskôr sa konali preteky v behu na 60 metrov cez prekážky, v ktorých organizátor DHZ Kolárovice v zmysle platných pravidiel pre danú disciplínu odmeňoval súťažiacich na prvých piatich miestach. Celkovo sa tejto súťaže zúčastnilo 84 mladých hasičov. Ako prvé sa na štart postavili deti, ktoré sú zaradené do kategórie prípravka. Prvenstvo si po urputnom boji napokon vybojoval u chlapcov Lukas Chalány z DHZ Madunice a u dievčat Ninka Oravcová taktiež z DHZ Madunice. Ale ako sme už v našich článkoch niekoľkokrát uviedli, víťazmi sú všetci, pretože sú to deti od štyroch do ôsmich rokov a prekonať kladinu by dalo zabrať nejednému dospelému.

Ďalšími na štarte boli mladšie dievčatá, kde si prvenstvo vybojovala Simona Sečkárová z DHZ Púchov. V kategórii mladších chlapcov zvíťazil Adam Krajčovič z tej istej DHZ-tky. Napokon prišiel rad na staršie dievčatá, ktorých bolo zo všetkých kategórií najviac, a to 25 súťažiacich. Konkurencia je v tejto kategórii skutočne veľká, pretože výkony dievčat sú veľmi vyrovnané.

Nás samozrejme najviac zaujímal rozbeh, v ktorom sme mali svoju zástupkyňu, a to Terezku Srogončíkovú, ale taktiež sme boli zvedaví aj na výsledky ostatných dievčat. Sme veľmi radi, že 1. miesto si jednoznačne vybojovala práve Terezka s výsledným časom 12,90 sekundy (12,40 sek.+0,5 sek. za vek), druhé miesto obsadila Petra Literová z Hliníka n.V s časom 13,33 sek. (12,83 sek.+0,5 sek. za vek) a na treťom mieste skončila Michaela Petrušková zo Spišskej Novej Vsi s časom 13,40 sek. (12,90 sek.+0,5 sek.za vek).

Po nich prišiel rad na starších chlapcov, kde sa na prvom mieste umiestnil Tomáš Štinčík zo Svitu s výsledným časom 12,69 sek. (11,19 sek. + 1,5 sek. za vek), na druhom sa umiestnil domáci Vladimír Kaštan s časom 12,92 sek. (11,42 sek. +1,5 sek. za vek) a tretí bol Petr Pustelník z SDH Hněvošice s časom 13,87 (13,37 sek. +0,5 sek. za vek). Organizátori po odbehnutí posledného pretekára vyhodnotili a odmenili športovými pohármi, medailami, drobnými upomienkovými predmetmi a diplomami súťažiace deti a tie sa mohli rozbehnúť do svojich domovov a užiť si ďalšie prázdninové týždne.

Po malej prestávke, príprave bežeckých dráh a prekážok sa mohla začať súťaž v behu na 100 metrov cez prekážky, do ktorej sa prihlásilo celkovo 46 súťažiacich. Pri tejto disciplíne je viac kategórií, a to mladší, strední, starší dorastenci a taktiež mladšie, stredné, staršie dorastenky a kategória žien a mužov. Organizátori rozhodli, že najskôr si svoje pokusy odbehnú v poradí mladšie, stredné, staršie dorastenky a ženy.

Terezka Srogončíková z našej DHZ-tky bežala hneď v prvom rozbehu v kategórii mladšie dorastenky. A opäť bol dôvod na radosť, pre- tože aj v tejto disciplíne Terezka jednoznačne zvíťazila s časom 19,38 sekundy, pretože súťažiaca na druhom mieste zabehla čas o 1,09 sekundy horší.

V ostatných kategóriách zvíťazili: stredné dorastenky – Viktória Krempaská z Janik Fire Team (19,51 sek.), staršie dorastenky – Ema Strelová z DHZ Smižany (19,78 sek.), ženy – Viktória Mravcová z DHZ Kolárovice (20,42 sek.), mladší dorastenci – Petr Pustelník z SDH Hněvošice, strední dorastenci –Tomáš Štinčík zo Svitu (17,60 sek.), starší dorastenci – Pavol Adamík zo Setechova (17,77 sek.) a muži Jaroslav Chalány z DHZ Madunice (18,36 sek.). Organizátori odmenili súťažiacich na prvých troch miestach športovými pohármi a medailami.

Naša radosť sa tento víkend ešte znásobila, pretože v sobotu Žabky Nosice na súťaži SSHL v obci Brvnište zvíťazili časom 15,169 sekundy. Zároveň sme mali obrovskú radosť, pretože Erika Trníková mala na ľavom prúde najrýchlejší zostrek, a to čas 14,853 sekundy! V nedeľu 4. augusta 2019 sme sa zúčastnili hasičskej súťaže v Mikušovciach, kde muži obsadili 1. miesto a Žabky 2. miesto s najrýchlejším prúdom na ľavej strane.

Ako už nadpis článku naznačuje, nielen muži a Žabky, ale ani Terezka počas letných prázdnin nezaháľa a okrem tréningov absolvovala aj viacero súťaží. Počas prvého prázdninového víkendu sa konalo 3. kolo Slovenskej ligy v behu na 60 metrov cez prekážky v Zákopčí pod názvom Kysucké šesťdesiatky. Preteky boli výborne pripravené a celkový dojem nepokazilo ani chladnejšie a veternejšie počasie. V kategórií starších dievčat sa Terezka Srogončíková z našej DHZ Nosice umiestnila na druhom mieste s výsledným časom 12,53 sekundy.

Ďalšie preteky v behu na 100 metrov cez prekážky absolvovala dňa 27. júla 2019 v moravskom Bludove, kde v silnej konkurencii českých pretekárok obsadila piate miesto s výsledným časom 18,82 sekundy. Výkony a časy dievčat v tomto závode boli veľmi vyrovnané a bolo to vidieť na časoch od prvého do šiesteho miesta kde rozhodovali desatiny sekundy.

Hneď na druhý deň sa konalo 4. kolo Slovenskej ligy v behu na 60 metrov cez prekážky pod názvom Madunické šesťdesiatky. Počasie bolo krásne slnečné. Po prípravke, mladších dievčatách a chlapcoch sa na svoje pokusy pripravili staršie dievčatá. Terezka zabehla čas 12,50 sekundy, avšak po pripočítaní „trestnej pol sekundy za vek“ obsadila druhé miesto s výsledným časom 13,00 sekundy. Terezka bola aj napriek druhému miestu so svojím časom spokojná, pretože čistým časom porazila svoje veľké konkurentky, ale zároveň kamarátky Magdalénu Štinčíkovú zo Svitu a Michaelu Petruškovú zo Spišskej Novej Vsi.

Kolotoč súťaží v šesťdesiatkach, stovkách a výstupe na hasičskú vežu, ale ani v požiarnych útokoch ešte nekončí, a tak nielen našej mladej hasičke, ale aj Žabkám a mužom z DHZ Nosice držíme palce.