K historickému postupu hokejistiek prispeli aj Romana Halušková s Alžbetou Šulíkovou

0 76

Mladým slovenským hokejistkám do 18 rokov sa podaril historický úspech v podobe postupu do elitnej kategórie. Na turnaji divízie I skupiny A v rakúskom Radentheine obsadili mladé Slovenky prvé miesto a o rok sa predstavia medzi svetovou elitou v spoločnosti Ruska, Fínska, USA či Kanady. V reprezentačnom výbere trénera Petra Kúdelku boli aj dve odchovankyne púchovského hokeja – Romana Halušková a Alžbeta Šulíková.

Už vlani boli mladé Slovenky blízko k postupu na elitný svetový šampionát, ale v rozhodujúcom zápase podľahli Japonsku 0:3. Tentoraz im na turnaji v rakúskom Radentheine stáli v ceste Maďarsko, Taliansko, Nemecko, Dánsko a domáce Rakúsko. Práve s domácim tímom odohralo Slovensko úvodný zápas a zvíťazilo tesne 1:0.

Na ďalší deň Slovenky zdolali svoje rovesníčky z Maďarska tiež len o jeden gól – pomerom 3:2. Po dvoch tretinách pritom prehrávali 0:2. V polovici poslednej časti hry však naše hráčky strelili dva góly a v 58. min. strhla víťazstvo na stranu Slovenska L. Kubeková. Pri víťaznom góle si pripísala asistenciu aj Romana Halušková.

Na dva víťazné zápasy však Slovenky v ďalšom stretnutí ne- nadviazali a Taliansku podľahli 2:5. Podobne ako proti Maďarkám sa dlho nevedeli strelecky presadiť a skórovať sa im podarilo až keď prehrávali štvorgólovým rozdielom. Z prehry s Talianskom sa našťastie rýchlo oklepali s po víťazstve nad Dánskom 3:1 mali všetko vo svo- jich rukách. K najlepším hráčkam v zápase so severským súperom patrila Romana Halušková, ktorá si okrem gólu pripísala aj jednu asistenciu pri poslednom góle do prázdnej brány.

O postupe do elitnej kategórie tak mal rozhodnúť záverečný súboj Slovenska s Nemeckom. Nemkám stačila na postup aj remíza, prípadne prehra v predĺžení, keďže v predchádzajúcich štyroch stretnutiach získali jedenásť z dvanástich možných bodov. Slovenky však skvele vstúpili do stretnutia – po siedmich minútach viedli 2:0 a vedenie už z rúk nepustili. V euforickom závere sa podarilo skórovať aj Romane Haluškovej, pre ktorú to bol druhý gól na turnaji. Po víťazstve 5:1 mohlo Slovensko oslavovať postup na svetový šampionát elitnej kategórie.

Pred šampionátom sme sa dostali do komplikovanej situácie, keďže sa nám zranilo niekoľko hráčok. V dejisku MS musela navyše podstúpiť chirurgický zákrok Laura Šulíková. Boli sme v oklieštenej zostave, ale aj to zapôsobilo na tím a zomklo ho to. Každý duel na šampionáte bol pre nás veľmi náročný, vždy to bol zápas „o prežitie“, pretože náš cieľ bol postup. Výborné bolo, že aj napriek prehre s Talianskom sme sa dokázali skoncentrovať a ďalšie dva súboje sme s vypätím všetkých síl zvládli,“ prezradil po návrate domov tréner slovenského výberu Peter Kúdelka.

Hlavný kouč označil postup ako výsledok tímových výkonov. „Pridal sa k tomu aj celý sled pozitívnych udalostí vnútri kolektívu. Spravili sme veľký krok pre slovenský ženský hokej. Verím, že to nebude len jednorázová záležitosť a medzi najlepšími sa udržíme,“ poznamenal. Doteraz medzi elitou štartovalo len jedenásť národných výberov v kategórii do 18 rokov, Slovensko bude dvanástou krajinou.

Slovenky nechcú byť o rok medzi najlepšími tímami na svete len „do počtu“. Hlavný kouč Kúdelka ešte nevie, či bude s výberom SR na šampionáte aj o rok, no priniesol dobrú správu. „Až trinásť dievčat z tohtoročného kádra môže štartovať na majstrovstvách sveta aj o rok. Ďalšie dve hokejistky, ktoré môžu hrať, s nami na turnaj do Rakúska necestovali. Takže asi tri štvrtiny kádra vrátane brankárky zostanú pokope. Od augusta budeme hrať v Euro Hockey Tour, takže nás čakajú náročné stretnutia proti svetovej špičke. Nemám pochybnosti o tom, že o rok na MS budeme konkurencieschopní a nebudeme len náhodným zjavom v top divízii,“ uzavrel Peter Kúdelka.