Majstrovstvá Slovenska juniorov v plávaní

0 109

Posledný májový víkend 25. – 27. mája 2018 sa v päťdesiatmetrovom bazéne v Žiline predstavilo sedem púchovských plavcov – Nina Hlubíková, Lea Kmošenová, Martina Vetešková, Samuel Jancík, Martin Matušík, Adam Kačík a Lukáš Obšivan na Majstrovstvách Slovenskej republiky juniorov. Slovenský šampionát sa uskutočnil za účasti 266 pretekárov zo 45 klubov.

Plávalo sa v kategóriach: mladšie juniorky 14 – 15-ročné, staršie juniorky 16 – 17-ročné, mladší juniori 15 – 16-roční a starší juniori 17 – 18-roční, pričom takmer každá disciplína mala rozplavby, z ktorých do finále postupovalo osem najlepších starších juniorov a osem mladších juniorov.

Najúspešnejšou púchovskou plavkyňou bola podľa očakávania Lea Kmošenová, ktorá aj napriek tomu, že štartovala s o rok staršími dievčatami, zo všetkých šiestich štartov si vyplávala nielen osobné rekordy, ale aj finále. V krauliarskej stovke v napínavom súboji časom 1:00,66 sa umiestnila na fantastickom treťom mieste.

Dvakrát jej tesne ušli medailové pozície na 50 m voľný spôsob (27,57) a 200 m voľný spôsob (2:14,00), kde skončila na štvrtých miestach. Šieste miesto obsadila na 200 m polohové preteky (2:34,95) a dvakrát siedme miesto (100 m motýlik – 1:09,74 a 50 m motýlik – 30,50) V tejto kategórii sa do finále prebojovala aj Nina Hlubíková v disciplíne 100 m znak v osobnom rekorde 1:14,39 a skončila ôsma. V priamom súboji na 800 m voľný spôsob si vyplávala vynikajúce piate miesto.

V silnej konkurencii mladších juniorov sa nestratili ani chlapci. Do finále s osobákom 2:26,50 na 200 m motýlik postúpil Samuel Jancík, kde skončil na krásnom piatom mieste. V ďalšej disciplíne 400 m polohové preteky (5:17,66) priamo na čas bol ôsmy a desiate miesto mu patrí na 800 m voľný spôsob. Deviatou priečkou na Slovensku sa môže pochváliť Martin Matušík na 200 m motýlik a taktiež parádnym zlepšením sa na najdlhšej trati 1 500m voľný spôsob časom 19:51,79.

Zo starších juniorov si finále vyplávali a ako ôsmy v osobnom rekorde skončil Lukáš Obšivan na 200m motýlik. Siedme miesto priamo na čas v disciplíne 400 m polohové preteky zaplával Adam Kačík a Martina Vetešková získala pekné finálové šieste miesto, taktiež v osobnom rekorde na motýlkarskej dvestovke.

Všetkým plavcom patrí veľká gratulácia a uznanie za poctivo odtrénované naplávané kilometre počas tréningov a sústredenia.