Striebro pre volejbalistov ZŠ Gorazdova na majstrovstvách SR

0 81

Detva bola v dňoch 11. – 12. apríla dejiskom majstrovstiev Slovenska vo volejbale starších žiakov základných škôl. Každý z ôsmich samosprávnych krajov zastupoval víťaz krajského kola, Trenčiansky kraj a Mesto Púchov reprezentovalo družstvo chlapcov ZŠ Gorazdova. Vlani v Trnave skončili na majstrovstvách Slovenska na piatom mieste, ale tento rok mali vyššie ambície. A tie sa im podarilo aj naplniť. Výsledkom ich snaženia boli strieborné medaily.

Prvý deň sa odohrali zápasy v dvoch základných skupinách – púchovskí žiaci mali za súperov družstvá z Poltára, Strážskeho a Malaciek. Hneď v prvom zápase sa stretli z družstvom zo ZŠ Mierová Strážske, ktorému oplatili minuloročnú prehru z majstrovstiev SR.

Opierali sme sa tradične o veľmi dobré podanie, ktoré súperovi robilo značné problémy a neumožnilo rozohrať. Po víťazstve 2:0 nám značne odľahlo a vo zvyšných dvoch zápasoch – nad Poltárom a Malackami – sme zvíťazili bez problémov, keďže sa chlapci dostali do hernej pohody,“ hodnotil vystúpenia svojich zverencov v základnej skupine tréner Ivan Štefko.

Chlapci zo ZŠ Gorazdova tak vďaka víťazstvu v základnej A-skupine postúpili do semifinále, kde na nich čakal druhý tím z B-skupiny – žiaci zo ZŠ Komárno. „Súpera sme poznali aj z klubovej súťaže, zápas to určite nebol ľahký, hoci sme v ňom boli favoritom. Naši chlapci boli v hernej pohode už od predošlého dňa, súperovi nedovolili výraznejšie zdramatizovať zápas a zvíťazili bez väčších problémov 2:0. Postup do finále bol po minuloročnom piatom mieste a neúčasti vo finálovej skupine neuveriteľným úspechom,“ netajil spokojnosť s výkonom mladých púchovských volejbalistov tréner Ivan Štefko. Finálovým súperom im boli žiaci zo ZŠ Karpatská vo Svidníku.

Svidníčania až na minuloročné zaváhanie práve proti nášmu družstvu v kategórii mladších žiakov na majstrovstvách SR základných škôl už roky absolútne dominujú či už v klubovom, ale aj školskom mládežníckom volejbale. Zápas začal z našej strany zbytočne nervózne a ustráchane a po úvodných chybách v útoku, na prihrávke a pri podaní nám súper bodovo odskočil a naši chlapci sa dostali do role štatistov. V závere prvého setu síce ožili, ale na zvrat setu to nestačilo a set prehrali 25:8, teda výsledkom, aký sú zvyknutí uštedrovať naopak súperom. V druhom sete bol obraz hry diametrálne odlišný a môžem povedať, že bol hodný finálového zápasu. Naši chlapci sa začali presadzovať hlavne v útoku a na podaní. Súper stratil istotu, pretože po hladkom prvom sete očakával, že víťazstvo príde samé, dial sa však presný opak. Po veľmi peknom výkone sme vyhrali druhý set 25:18 a prehra chlapcov zo Svidníka zaskočila, keďže na ňu neboli zvyknutí. V rozhodujúcom treťom sete sa hral opäť pekný volejbal, žiaľ s nešťastnejším koncom pre nás. Na začiatku setu sme mali menej povestného športového šťastia, keď súper bodoval naozaj neuveriteľnými zákrokmi v obrane a strany sa menili za stavu 8:2 v jeho prospech. Napriek tomu sa chlapci nevzdávali a bojovali, čo im slúži ku cti. Esami a úspešnými útokmi pridali ešte niekoľko bodov, čo však nestačilo. Set prehrali 15:8 a celý finálový zápas 2:1,“ priblížil priebeh finálového stretnutia tréner Ivan Štefko.

Na začiatku by sme určite takýto výsledok brali, keďže skončiť za niekoľkonásobným majstrom Slovenska určite nie je hanba, avšak chlapci cítili šancu zvíťaziť a o to majú strieborné medaily trpkejšiu príchuť, napriek tomu, že je to fantastický úspech. Tiež by som chcel poďakovať vedeniu našej ZŠ Gorazdova, ktoré nám vytvára podmienky v športových triedach, bez ktorých by sa nám to určite nepodarilo dosiahnuť. Sme veľmi radi, že sme mohli úspešne reprezentovať našu ZŠ Gorazdova rovnako ako i naše mesto Púchov.