Zimný beh v Púchove

0 168

Púchovský Klub bežcov a priateľov športu, vedený manželmi Darinou a Petrom Denešovcami, organizuje počas kalendárneho roka na území nášho mesta dva tradičné behy – v májovom a decembrovom termíne. Ten koncoročný sa trikrát po sebe uskutočnil ako „Vianočný beh“, pri štvrtom ročníku došlo k zmene názvu na „Zimný beh“. Čo sa však nezmenilo, to bola trať, ktorá merala 5 700 metrov. Podobne ako vlani dosiahol najrýchlejší čas Ján Križák.

Ján Križák vyhral systémom štart-cieľ. Už v prvom okruhu si vypracoval náskok, ktorý do konca neustále zvyšoval.
Účastníci absolvovali trikrát aj výbeh po 36 schodoch.

Teplota vzduchu sa pohybovala tesne nad nulou, tá pocitová však bola o niečo nižšia, a tak sa štyri desiatky bežcov a bežkýň aj celkom potešili, keď ich Miroslav Sobek štartovým výstrelom poslal na trať.

Oproti minulým ročníkom sa neštartovalo pred volejbalovou športovou halou, ale o niekoľko desiatok metrov bližšie k futbalovému štadiónu – na parkovisku pred STC Arénou, kde rozhodcovia o zhruba dvadsať minút očakávali bežcov aj v cieli.

Trať viedla smerom k mestskému parku na násyp, popri odhánkach bežali účastníci podujatia k diaľničnému privádzaču, kde na nich čakal výbeh po 36 schodoch a ďalej pokračovali od areálu technických služieb po Ulici športovcov späť do športového areáZlu.

Jeden okruh meral 1 900 metrov a na všetkých čakali tri okruhy v celkovej dĺžke 5 700 metrov. Súťažilo sa v štyroch mužských a troch ženských vekových kategóriach.

Najrýchlejšou ženou bola Iveta Hulvátová z Dubnice.

Favoritom na absolútne víťazstvo bol Ján Križák, reprezentujúci skalický klub AŠK Grafobal. Od začiatku behu si vypracoval mierny náskok, ktorý každým kolom zvyšoval. Trať napokon prebehol v čase 19:24 min. a vyhral s náskokom 24 sekúnd pred Štefanom Štefinom a Tomášom Podperom.

Spomedzi deviatich zúčastnených žien dosiahla najlepší čas Iveta Hulvátová z Dubnice nad Váhom, ktorá dobehla so štvorminútovým odstupom za Jánom Križákom.

Najstarším účastníkom behu bol čoskoro 70-ročný František Pagáč z Lednických Rovní, ale jedno kolo si na trati odbehol s pomocou paličiek aj bežecký „matador“ Andrej Kusenda, ktorý v tomto roku oslavoval 80-ročné jubileum.

Pripravil Rado Varga

Najlepší muži v kategórii do 49 rokov – na najvyššom stupni absolútny víťaz Ján Križák.

Výsledky IV. ročníka Zimného behu v Púchove:

Muži A do 39 rokov:
1. Štefan Štefina (OMES) 19:48, 2. Tomáš Podpera (Trenčín) 20:07, 3. Ivan Pavlík (Dubnica), 4. Tomáš Grajcerík (N. Mesto) 21:37, 5. Dominik Porubčan (Ladce) 22:06.

Muži B do 49 rokov:
1. Ján Križák (Skalica) 19:24, 2. Jozef Staník (Lysá) 20:39, 3. Milan Plevák (Lysá) 20:50, 4. Marián Junga (Lysá) 21:48, 5. Jozef Krajíček (Hlboké) 22:33.

Muži C do 59 rokov:
1. Vladimír Vlasatý (L. Rovne) 22:27, 2. Marián Hudec (Púchov) 23:08, 3. Štefan Červenka (Dubnica) 23:36, 4. Peter Deneš (Púchov) 24:30, 5. Miroslav Jambor (L. Rovne) 26:15.

Muži D nad 60 rokov:
1. Pavol Jankech (Trenčín) 23:01, 2. Marián Benč (L. Rovne) 26:30, 3. Marián Cyprián (L. Rovne) 26:44.

Ženy A do 39 rokov:
1. Erika Vraníková (P. Bystrica) 23:37, 2. Monika Kadlecová (Lysá) 26:08, 3. Aneta Krajíčková (Hlboké) 26:37.