Zlatý krauliarsky hattrick pre Leu Kmošenovú

0 102

Počas prvého jarného víkendu sa v novozrekonštruovanej žilinskej mestskej krytej plavárni konali plavecké preteky Jarná cena Žiliny. Jeden z najvýznamnejších medzinárodných plaveckých mítingov na Slovensku slávil svoje 17. narodeniny. Adrenalínom nabitú atmosféru mohli zažiť počas prvého jarného víkendu športovci a realizačné tímy z Azerbajdžanu, Česka, Gruzínska, Maďarska, Poľska, Slovinska a Slovenska.

Najväčšími hviezdami tohtoročnej Jarnej ceny Žiliny boli reprezentanti Česka Jan Micka a Azerbajdžanu Maxim Šemberev. 17. ročník Jarnej ceny Žiliny bol rekordný počtom účastníkov – počas štyroch súťažných poldní sa predstavilo 629 súťažiacich zo 62 klubov. Svoje zastúpenie na mítingu mal aj Plavecký klub Matador Púchov.

Do Žiliny cestovala z Púchova jedenásťčlenná výprava. Medailové ambície mala predovšetkým Lea Kmošenová, ktorá pri siedmich štartoch dokázala vyloviť zo žilinského 50-metrového bazéna tri zlaté medaily. Podarilo sa jej to v troch krauliarskych disciplínach – na 50, 100 a 200 metrov. Krauliarsky šprint ovládla Lea Kmošenová vo svojej kategórii 13-14-ročných plavkýň s polsekundovým náskokom pred Češkou Viktoriou Olivovou časom 28,06 sek..

V ďalších dvoch disciplínach sa okrem víťazstva tešila aj z vylepšenia svojich osobných rekordov. Na 100 metrov voľný spôsob zviedla súboj o zlato s Dolnokubínčankou Ninou Hodoňovou. Po prvej polo- vici trate mala Lea pred svojou súperkou len šesťstotinový náskok, ale v cieli je nakoniec predčila o 69 stotín sekundy. Časom 1:01,27 si vylepšila tri týždne staré osobné maximum o deväť stotín sekundy.

Krauliarska dvojstovka bola reprízou súboja z polovičnej trate. Lea Kmošenová si od začiatku vytvorila náskok, ktorý však Nina Hodoňová postupne sťahovala. Na prvej obrátke viedla Lea o 33 stotín sekundy, ale na tej poslednej už len o púhych sedem stotín sekundy. V cieli však Lea Kmošenová nakoniec dohmatla o 11 stotín sekundy skôr ako jej súperka, a to navyše v osobnom rekorde 2:14,39, pričom svoje doterajšie maximum vylepšila o viac ako tri sekundy.

Z chlapčenského kvarteta dosiahol najlepší výsledok Samuel Jancík (druhý zľava) na trati 200 metrov motýlik, kde skončil trinásty.

Okrem týchto troch víťazstiev sa Lea Kmošenová aj pri zvyšných štyroch štartoch dostala do prvej desiatky – na 50 metrov motýlik skončila štvrtá, v polohovke na 200 metrov siedma a v znakárskych disciplínach na 50 a 100 metrov zhodne desiata.

Zo zvyšných desiatich pretekárov PK Matador Púchov sa v nabitej konkurencii už nikto nedostal medzi desiatku najlepších. Tesne za ňou sa umiestnili na jedenástych priečkach Nina Hlúbiková na tratiach 200 metrov znak a 400 metrov voľný spôsob a Karin Šmigurová na trati 50 metrov prsia.

Zo štvorice chlapcov dosiahol najlepší výsledok Samuel Jancík, keď na 200 metrov motýlik obsadil v súperení s podstatne staršími chlapcami trináste miesto a svoj doterajší osobný rekord si vylepšil o šesť a pol sekundy. Podobne aj ostatní púchovskí plavci si vylepšili svoje doterajšie maximá – napríklad Elizabet Marmanová zaplávala motýlkarskú stovku o trinásť sekúnd rýchlejšie ako doteraz.